Derby local la Festivalul Handbalului Feminin Banatean

Festivalul Handbalului Feminin Banatean a debutat sambata 17.12.2011 de la ora 09:30 cu derby-ul CS Timisoara - Universitatea Timisoara.

Dupa victoria din turul de campionat in care CS Timisoara s-a impus la o diferenta de 15 goluri, Universitatea avea ocazia revansei, iar CS Timisoara sa demosntreze ca acel meci ,,s-a jucat pe teren".

Spre surprinderea tuturor Universitatea incepe meciul in forta si reuseste sa domine primele 5 minute de joc, dupa care se dezlantuie ploaia de goluri oferita de CS Timisoara publicului prezent la meci. Scorul pauzei a fost 24-15, iar cel final 47-31.

In acest meci a jucat pentru CS Timisoara si interul Monica Bahuczki, dupa 10 ani petrecuti in campionatele din Europa.

O alta jucatoare revenita in teren dupa o absenta de 4 ani, datorata unei accidentari grave, este Alina Marin, calita in jocurile din Champions League.

tags: handbal Timisoara, Sorinel Voicu, CS Timisoara